Serce Warszawy – Pałac Kultury i Nauki

PKiN_widziany_z_WFC

Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce. Mieści ponad 3000 pomieszczeń. 

Na 30 piętrze Pałacu znajduje się taras widokowy.

Plac Defilad 1
tel. 22 656 76 00
www.pkin.pl

Pałac Kultury i Nauki zbudowany został w latach 1952-1955. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Autorem projektu był Lew Rudniew. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 237 m wysokości (42 piętra) i kubaturę 817 000 m2. Mieści ponad 3 000 pomieszczeń, które między innymi są siedzibami firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk. Ponadto w Pałacu znajdują się poczta, kino, muzea, biblioteki oraz teatry.

Pałac jest jednym z największych obiektów kongresowych w Warszawie. W jego salach może się wygodnie pomieścić ponad 4 500 uczestników. Co roku w pałacowych salach konferencyjnych odbywa się kilkadziesiąt kongresów i szkoleń.

Mieszczące się w Pałacu Sale Kongresowa i Koncertowa to bez wątpienia jedne z najważniejszych sal koncertowych w Polsce. Pierwsza z nich wiedzie prym pod względem wielkości. Może pomieścić aż 2 880 osób, z kolei druga z nich mieszcząca 550 osób, jest obecnie jedną z najlepiej wyposażonych w nowoczesną technologię w kraju. W Sali Kongresowej występowali tacy artyści jak: Marlena Dietrich, Procol Harum, Bruce Springsteen, Cesaria Evora, Rolling Stones, Woody  Allen z zespołem oraz wielu innych, światowego formatu artystów. Od lat odbywają się tu przyciągające duże grono miłośników koncerty jazzowe.

Dużą atrakcję dla turystów i mieszkańców stanowi taras widokowy „trzydziestka”, znajdujący się na 30. piętrze Pałacu (na wysokości 114 m), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy. W noc sylwestrową 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem najwyżej położony zegar wieżowy na świecie.

Najnowszą atrakcją Pałacu jest aplikacja „Horyzont Historii” przygotowana w oparciu o najnowszą technologię – gogle HTC VIVE.  Umożliwia ona każdemu niezwykłą podróż przez stulecia – i obserwację rozwoju stolicy Polski z lotu ptaka od XI wieku po Warszawę z 1944 roku.